Pražská foto-historie s návštěvou ateliéru Josefa Sudka

„Že sezení prakrátké jest, a tedy zcela nic neunavující, již vůbec známo bude; může pak se podle potřeby, u př. dětí neposednějších, voliti způsob hbitý, kde toliko tři sekundy neb vteřiny k sezení potřebí…“    

 (První zpráva o fotoateliéru v češtině- Světloobrazárně Josefa Božetěcha Klemense- Kwěty, 20. dubna 1842)

Kde najdete tajemná okna, na kterých vznikly zasněné fotografie Josefa Sudka? Navštivte s námi repliku Sudkova zahradního fotoateliéru na Újezdu a nechte na sebe působit zvláštní atmosféru jedinečného místa, které mnozí z vás znáte jen z umělcových fotografií. Povíme si něco o tom, jak se Sudkovi v ateliéru mezi lety 1927- 1959 žilo, a že za jeho skvělou volnou tvorbu stojí erudovaná činnost vyhledávaného reklamního fotografa. Jistě vás překvapí, kolik různorodých autorů popsalo svou návštěvu u mistra a kolik zajímavých informací se z jejich textů dozvíme.

Z ateliéru se vydáme proti proudu času, nejdříve k lanové dráze, kde si přiblížíme tvorbu všestranného fotografa 19. století Jindřicha Eckerta. Vysvětlíme si, co to byla ‚vizitkománie‘, proč a hlavně kdy, bylo v 19. století potřeba se obléknout do nejlepších šatů a vyrazit k fotografovi.

V lokalitě kolem Václavského náměstí posléze navštívíme další místa spojená se zajímavou foto-historií Prahy. Podíváme se, kde fotografoval své světově známé akty František Drtikol, povíme si, jak fungoval ve 20. letech minulého století jeho vyhledávaný portrétní ateliér a kdo byl jeho velkým konkurentem.

Ne každý ale proslul jako slavný umělec: běžná, komerční díla vznikla například ve velkých fotoateliérech jako byl Langhans ve Vodičkově ulici, kterému se v 1. desetiletí 20. století přezdívalo „továrna na fotografie“. Jaké bylo tam pracovat a jaké profese se při výrobě fotografií uplatnily?

Na závěr se podíváme, kde se nacházely nejstarší pražské fotoateliéry. Přiblížíme si tvorbu průkopníka fotografie u nás, Wilhelma Horna, vysvětlíme si, co je to daguerrotypie a ukážeme si, kde stál jeho vyhledávaný Skleněný salon u Prašné brány.

Na této vycházce využijeme pražskou MHD.  Cena vstupenky nezahrnuje vstupné do ateliéru Josefa Sudka (10,-Kč) ani jízdné MHD.

 

 

Důležité informace

Sejdeme se

před domem Újezd 432/30, Praha – Malá Strana

Délka

přibližně 2 hodiny

Ukončení vycházky

Hybernská ulice

Průvodce

MgA. Pavla Pražáková

Další informace

Vycházka se koná za každého počasí.

Termíny vycházek

Ceník vycházky

200,- Kčplné vstupné
  • Vstupné do Sudkova ateliéru je 10,-Kč/osoba.
  • Platba v hotovosti, na místě u průvodce. Maximální počet účastníků je 30 osob.