Kostel sv. Františka z Assisi

Mohutnou zelenou kopuli kostela sv. Františka z Assisi lze mezi střechami a věžemi Starého Města rozpoznat snadno. Křížovnickému náměstí pak spolu se Staroměstskou mosteckou věží a Klementinem dominuje hlavní průčelí kostela, s konkávně prohnutými nárožími a obložené kamenem. Zatímco turisté často jenom poposedávají na schodišti před vstupem do kostela, kochají se výhledem na Karlův most a Pražský hrad, nebo jen nechávají odpočinout znaveným nohám, my se na prohlídce s kunsthistorikem seznámíme s kostelem sv. Františka daleko blíže.

Právě zde, u tehdejšího Juditina mostu, založili kostel Křížovníci s červenou hvězdou, jediný církevní řád českého původu. Zakladatelkou řádu nebyl nikdo menší než Anežka Přemyslovna, dcera Přemysla Otakara II. a jeho druhé choti Konstancie Uherské, oblíbená sestra Václava I., v listopadu 1989 prohlášená papežem Jan Pavel II. za svatou.

Na prohlídce se dozvíme více o Křížovnících, mimo jiné o tom, že neměli nic společného s ochranou poutníků do Svaté země, ale byla jim svěřena péče o most, jeho údržba i opravy. Prohledneme si samozřejmě také bohatou výzdobou kostela, pomyslně korunovanou kopulí s freskou „Poslední soud“.

Důležité informace

Sejdeme se

před vstupem do kostela sv. Františka z Assisi, Křížovnické náměstí, Praha - Staré Město

Délka

přibližně 1,5 hodiny

Ukončení vycházky

před vstupem do kostela sv. Františka

Průvodce

Dominik Šipr

Další informace

Vycházka se koná za každého počasí.

Termíny vycházek

Kostel sv. Františka z Assisi So 23.03.2019, 14:00

Ceník vycházky

200,- Kčplné vstupné
  • Platba v hotovosti, na místě u průvodce. Maximální počet účastníků je 30 osob.